Kas ir kredītu reģistrs un kā jums var noderēt tajā esošā informācija?

Kredītu reģistrs ir Latvijas Bankas pārvaldīta informācijas sistēma, kurā atrodamas ziņas par kredītu ņēmējiem, galvotājiem, kredīta atlikumu, kā arī par veiktajiem kredītinformācijas pieprasījumiem no citu dalībnieku puses.

Ziņas kredītu reģistrā tiek iegūtas no tā dalībniekiem, kas ir:

  • Kredītiestādes – visi uzņēmumi, kas sniedz ar kredītrisku saistītus finanšu pakalpojumus, izsniedz aizdevumus.
  • Komercsabiedrības, kurām ir tieša saistība ar kredītiestādēm,
  • Krājaizdevu sabiedrības
  • Apdrošinātāji un uzņēmumi, kas sniedz apdrošināšanas pakalpojumus
  • Valsts kapitālsabiedrības, kuras ievieš valsts attīstības un atbalsta programmas.

Kredītu reģistrā tiek apkopota informācija par ikvienu aizdevumu, kuru izsniedzis kāds no reģistra dalībniekiem. Kredītu reģistrā atrodamas ziņas par kredīta ņēmēju un galvotāju, kredīta ņemšanas laiku, tā apjomu un faktisko atlikumu, kā arī līguma noteikumu pārkāpumiem, kavētiem maksājumiem un parādsaistībām. Jāņem vērā, ka ziņas par kavētiem maksājumiem šajā reģistrā tiek ievietotas tad, ja maksājumu kavēts vairāk, kā 60 dienas un tā kopējā summa kopā ar soda procentiem ir lielāka par 150 EUR.

Ziņas reģistrā tiek regulāri atjaunotas, līdz ar to, ir vienmēr aktuālas.

Mūsdienu ekonomiskajā situācijā, kredītu reģistrā pieejamajiem datiem arvien lielāku uzmanību pievērš ne tikai bankas, bet arī nebanku aizdevēji un līzinga kompānijas. Šie dati palīdz izvairīties no riskantiem darījumiem un pasargā gan aizdevēju, gan arī pašu kredīta ņēmēju.

Kredītu reģistra esošās ziņas ir pieejamas: visiem reģistra dalībniekiem, Latvijas Bankai, Finanšu un kapitāla tirgus komisijai, ka arī ikvienam kredītu ņēmējam un galviniekam, kuriem pieejama informācija tikai par sevi un saviem finanšu darījumiem.

Ziņas par sevi var saņemt juridiskas un fiziskas personas un šie pakalpojumi ir bez maksas. Ziņu saņemšana notiek gan attālinātā veidā – elektroniski vai ar pasta starpniecību, gan arī griežoties ar rakstisku iesniegumu klātienē. Jāņem vērā, ka, lai saņemtu ziņas par sevi elektroniski, ir nepieciešama Latvijas Republikā izsniegta eID karte un karšu lasītājs.
Kā jums var noderēt kredītu reģistrā esošā informācija?

Šobrīd, kad beigusies vispasaules ekonomiskā krīze, Latvijā un visā pasaulē personas kredītvēsturei tiek pievērsta īpaši liela uzmanība. Kredītvēsture tiek vērtēta gadījumos, kad vēlaties saņemt aizņēmuma bankā, noformēt līzingu, ilgtermiņā iznomāt automašīnu, noformēt ātro kredītu vai pat iegādāties kādu no mazcenas mobilajiem telefoniem, tāpēc, pirms šo darbību veikšanas būtu vēlas noskaidrot, kādas ziņas par jums saņems potenciālais aizdevējs un jau laikus izvērtēt savas izredzes uz pakalpojuma saņemšanu.

Ja kredītu reģistrā pieejamajā informācijā uzrādās ziņas par nesen kavētiem maksājumiem, kurus vēlāk esatatmaksājis, pastāv liela iespējamība, ka banka jums aizdevumu neizsniegs, taču jūs varat griezties pie nebanku aizdevējiem, kuri, lai gan izvērtē situāciju, tomēr izskata šāda veida aizdevumu pieprasījumus un nav tik skeptiski noskaņoti.

Kredītu reģistrs var izglābt jūs no pārmērīgi lielu uzkrāto soda procentu maksāšanas par pavisam piemirstiem rēķiniem, kuru izrakstītāji aizmāršības vai citu iemeslu vadīti, par tiem jums nav atgādinājuši. Pat neliels rēķins par telefona sakariem vai internetu var radīt milzīgas problēmas gadījumā, to atmaksu neveicat laikus.

Lai nenāktos pārmaksāt par piemirstiem rēķiniem, kā arī aizdevumu noformēšana neradītu problēmas un nepatīkamas situācijas, izmantojiet iespēju iegūt kredītu reģistrā pieejamo informāciju un vienmēr esiet lietas kursā par savām finansēm un to izskatu aizdevēju un citu ieinteresēto personu acīs.