Kas ir overdrafts?

overdrafts

Overdrafts ir samērā neliels īstermiņa aizdevums, kuru piešķir bankas, taču dažāda veida overdrafta analogi ir parādījušies arī nebanku aizdevēju piedāvājumu klāstā. Šī aizdevuma lielums, ir tieši saistīts ar jūsu darba algas apmēru, tāpēc aizdevums tiek ieskaitīts bankas kontā, uz kuru jūs darba devējs pārskaita jūsu ikmēneša darba algu.

Overdraftu varētu salīdzināt ar drošības spilvenu avārijas situācijai, jo jūs par šo aizdevumu varat aizmirst un to neizmantot līdz brīdim kad, rodas nopietnas finansiālas problēmas, kurās ar jūsu personīgajiem līdzekļiem ir par maz, vai tie vienkārši ir beigušies.

Jāpievērš uzmanība tam, ka Overdrafts ir īstermiņa aizdevums un tā atmaksa notiks automātiski, brīdī, kad jūsu kontā tiks ieskaitīta ikmēneša alga vai arī konkrētā mēneša datumā, par kuru iepriekš būsiet vienojies ar aizdevēju. Atmaksa un procentu maksājumi ir jāveic tikai par iztērēto aizdevuma daļu.

Konkrētā aizdevuma veida procentu likme (GPL), kā ierasts aizdevumiem ar īstu atmaksas termiņu, ir visai augsta, jeb 17% līdz 25% gadā, taču tā ir jāmaksā tikai par to aizdevuma daļu, kuru esat iztērējis. Ja overdaftā pieejamo naudas summu neesat tērējis, ne procenti, ne komisijas maksa par aizdevumu jums nav jāmaksā.

Noformējot overdraftu jums jāņem vērā tas, ka visi finansiālie līdzekļi, kas atrodas konkrētajā bankas kontā, kuram pievienots overdrafts un tiek ieskaitīta jūsu darba alga, kā arī jūsu naudas līdzekļi citos šīs bankas kontos, kalpos, kā nodrošinājums jeb finanšu ķīla par šo aizdevumu, līdz ar to, noformējot overdraftu jūs sniedzat atļauju bankai veikt naudas pārskaitījumus jūsu overdrafta saistību segšanai.

Lai noformētu overdraftu:

  • Jums jāizvēlas banka, kurā būtu izdevīgi noformēt šo aizdevumu un jādodas uz kādu no tās klientu apkalpošanas centriem, lai uzrakstītu iesniegumu. Ja esat nolēmis noformēt overdraftu bankā, kurā atrodas jūsu algas konts un tiek pārskaitīta darba alga, jums būs nepieciešams personu aliecinoš dokuments - pase, taču, ja vēlaties šo aizdevumu noformēt citā bankā, kurā nav izvietot jūsu algas konts, jums būs nepieciešams algas konta turētājbankas apstiprināts algas konta izraksts par pēdējiem 6 mēnešiem, kā arī informācija par esošajām un bijušajā kredītsaistībām jeb kredītvēsturi.
  • Noformējot overdraftu, banka no jums ieturēs nelielu, vienreizēju komisijas maksu. Ieturētās komisijas maksas lielums ir atkarīgs no katras bankas, bet parasti tas nepārsniedz 1% – 1,5% no overdrafta limita.
  • Overdrafta apjoms parasti ir robežās no 1 līdz 4 mēnešalgām, taču aizdevuma apjomu nosaka katras bankas kredītpolitika.
  • Overdrafta lielumu iespējams samazināt vai palielināt arī pēc tā saņemšanas brīža, protams, tikai tad, ja to atļauj jūsu finansiālā situācija, turklāt no aizdevuma var arī atteikties, iesniedzot iesnigumu kādā no bankas filiālēm.

Svarīgi ņemt vērā, ka pastāv vairāki gadījumi, kuros banka, jums piešķirtā overdrafat limitu var samazināt vai lūgt aizdevumu atdot priekšlaicīgi. Tas var notikt tad, ja:

  • Darba samaksa tiek pārskaitīta uz citas bankas kontu, darbavietas maiņas dēļ.
  • Jūsu darba alga ir ievērojami samazinājusies.
  • Esat pārtracis darba saistības vai zaudējis darbu.

Piesakoties overdraftam, jūs nodrošināties ar grantētu aizdevumu, par kura lielumu jūs esat informēts jau savlaicīgi, turklāt jums ir jāveic tikai tās aizdevuma daļas atmaksa, kuru reāli esat iztērējis. Ja aizdevums netiek tērēts un paredzēts vien finansiālu grūtību risināšanai un neparedzētu izdevumu segšanai , par to jums nav jāmaksā.