Kredītvēsture

kreditvestureKredītvēsturē veidojas, kā apraksts par visām jūsu un jūsu uzņēmuma pastāvēšanas laikā uzkrātajām, ar kredītrisku saistītajām finansiālajām darbībām. Tas ir datu kopums jeb arhīvs, kurā atrodama informācija par jūsu bijušajām un esošajām kredītsaistībām, kā arī to, kā cik apzinīgi esat tās pildījis.

Kredītvēsture kļūst aktuāla un tiek izskatīta brīžos, kad runa iet par jebkura veida aizdevumu vai lielāku finansiālu darījumu, kas varētu būt saistīts ar kredītrisku. Tā kā nezinām, kurā dzīves situācijā mūsu kredītvēsture kādam kļūs svarīga un aktuāla, labas kredītvēstures saglabāšana ir svarīga ikvienam no mums.

Kļūdaini būtu uzskatīt, ka kredītvēsturi iespējams sabojāt tikai tad, ja kredītu atsakāties atmaksāt. Kredītvēsturi var sabojāt vairāki, it kā šķietami nevainīgi procesi, piemēram, nenomaksāti komunālie maksājumi, laicīgi neatmaksāts telefona vai interneta rēķins, kā arī citi maksājumi, ko ikdienas steigā, iespējams, esam piemirsuši. Pirmais ieraksts jūs kredītvēsturē var sākties ar pirmo, uz jūs vārda izrakstīto rēķinu, tāpēc ņemiet vērā, ka laba kredītvēsture veidojas savlaicīgi apmaksājot visus rēķinus un kredītmaksājumus.

Padomi labas kredītvēstures saglabāšanai:

  • Ja dažādu sakritību rezultātā sākat nojausts, ka nespēsiet noformēto kredītu apmaksāt iepriekš noteiktajā termiņā, jau laicīgi sazinieties ar aizdevēju un veiciet kredīta atmaksas termiņa pagarināšanu. Gan bankas, gan nebanku aizdevēji labprāt nāk pretī un piedāvā dažādus risinājumus, kas ļauj jums neieslīgt parādsaistībās.
  • Izmantojiet automātisko rēķinu atmaksas pakalpojumu, kur piedāvā jūsu banka. Šādi jūs nekad nepiemirsīsiet apmaksāt vismaz daļu no savem rēķiniem un ietaupīsit laiku ko iepriekš veltījāt to apmaksai.
  • Lietojot kredītkarti, neizmantojiet visu kredītlimitu, jo pastāvīga kredītkaršu iztukšošana norāda uz jūsu finansiālajām problēmām un aizdevējiem varētu radīt aizdomas.
  • Ja esat kavējis maksājumu, taču vēlāk to veicies, daudz lielāku vērību pievērsiet turpmāko rēķinu apmaksai. Informācija par kavēto maksājumu, gan tik ātri neizzudīs, taču radīs pārliecību, ka esat labojies un progresējat, turklāt, apskatot kredītvēsturi, lielāko vērību pievērš jaunākajiem ierakstiem.
  • Ja kredītu noformēsiet bankā, un tā saņemšanai jums ir nepieciešamība uzspodrināt savu kredītvēsturi, vairākus mēnešus pirms kredīta pieteikšanas, izveidojiet savu krājkontu bankā, kurā esat nolēmis saņemt aizdevumu un veiciet tajā regulāras iemaksas. Šās solis bankas acīs liks jums izskatīties apdomīgākam un norādīs uz jūsu prasmēm apieties ar saviem finansiālajiem līdzekļiem.
  • Noformējot aizdevumu, kuru atmaksa notiek ar dalītiem ikmēneša maksājumiem, veiciet atmaksas un ienākumu saņemšanas datumu saskaņošanu, tādā veidā izvairoties no situācijām, kurās kredīta atmaksai nepietiek līdzekļu.

Sliktu kredītvēsturi nav iespējams izlabot pilnībā, jūs to varat tikai uzlabot, tāpēc ka ieraksti kas reģistrēti parādnieku reģistrā tiks dzēsti tikai pēc 5 gadiem kavētu maksājumu gadījumā, bet pēc 10 gadiem, ja parādu neesat dzēsis.

Lai gan daudzi par to pat nenojauš, ikvienam no mums ir piekļuve datiem par to, kurš ir lūdzis pieeju jūsu kredītinformācijai un kāda informācija ir redzama ikvienam aizdevējam. Šiem datiem iespējams piekļūta gan elektroniski, kādā no kredītbirojiem, gan arī klātienē Latvijas Bankas kredītu reģistrā.

Pārzinot savu kredītvēsturi, jūs varat izvairīties no aizmirstām parādsaistībām un milzīgiem soda procentiem, par kuriem iespējams nemaz nezinājāt un aizdevējs nav izrādījis interesi par tiem jūs informēt. Uzzināt par parādsaistībām, kas jums seko jau vairākus gadus ir ļoti nepatīkami, tāpēc regulāra kredītvēstures pārbaudīšana ir risinājums, kas sniedz iespēju no šādām situācijām izvairīties.

Sekojiet līdzi savām finansiālajām saistībām un saglabājiet labu kredītvēsturi visa mūža garumā.