Nebanku aizdevēju priekšrocības un trūkumi

Latvijas iedzīvotāju vidū un pašu aizdevēju starpā ik pa laikam uzjundī spraigas diskusijas par to nebanku aizdevēji vispār ir nepieciešami un vai to sniegtais labums ir pietiekošs, lai atsvērtu to trūkumus. Viedokļi nemitīgi dalās, un nebanku aizdevēji Latvijas aizdevēju tirgū turpina darboties, piedāvājot arvien jaunus pakalpojumus un uzlabojot jau esošos. Ja jums ir nepieciešams aizdevums, taču vēl neesat nolēmis to noformēt pie banku vai nebanku aizdevēja, jums varētu būt interese iepazīties ar tekstā sekojošo nebanku aizdevēju priekšrocību un trūkumu apkopojumu, kas veidots balsoties un aizdevēju sniegto informāciju un internetā atrodamajām klientu atsauksmēm.

Lasīt vairāk

Kredītvēsture

kreditvestureKredītvēsturē veidojas, kā apraksts par visām jūsu un jūsu uzņēmuma pastāvēšanas laikā uzkrātajām, ar kredītrisku saistītajām finansiālajām darbībām. Tas ir datu kopums jeb arhīvs, kurā atrodama informācija par jūsu bijušajām un esošajām kredītsaistībām, kā arī to, kā cik apzinīgi esat tās pildījis.

Kredītvēsture kļūst aktuāla un tiek izskatīta brīžos, kad runa iet par jebkura veida aizdevumu vai lielāku finansiālu darījumu, kas varētu būt saistīts ar kredītrisku. Tā kā nezinām, kurā dzīves situācijā mūsu kredītvēsture kādam kļūs svarīga un aktuāla, labas kredītvēstures saglabāšana ir svarīga ikvienam no mums.

Kļūdaini būtu uzskatīt, ka kredītvēsturi iespējams sabojāt tikai tad, ja kredītu atsakāties atmaksāt. Kredītvēsturi var sabojāt vairāki, it kā šķietami nevainīgi procesi, piemēram, nenomaksāti komunālie maksājumi, laicīgi neatmaksāts telefona vai interneta rēķins, kā arī citi maksājumi, ko ikdienas steigā, iespējams, esam piemirsuši. Pirmais ieraksts jūs kredītvēsturē var sākties ar pirmo, uz jūs vārda izrakstīto rēķinu, tāpēc ņemiet vērā, ka laba kredītvēsture veidojas savlaicīgi apmaksājot visus rēķinus un kredītmaksājumus.

Padomi labas kredītvēstures saglabāšanai:

 • Ja dažādu sakritību rezultātā sākat nojausts, ka nespēsiet noformēto kredītu apmaksāt iepriekš noteiktajā termiņā, jau laicīgi sazinieties ar aizdevēju un veiciet kredīta atmaksas termiņa pagarināšanu. Gan bankas, gan nebanku aizdevēji labprāt nāk pretī un piedāvā dažādus risinājumus, kas ļauj jums neieslīgt parādsaistībās.
 • Izmantojiet automātisko rēķinu atmaksas pakalpojumu, kur piedāvā jūsu banka. Šādi jūs nekad nepiemirsīsiet apmaksāt vismaz daļu no savem rēķiniem un ietaupīsit laiku ko iepriekš veltījāt to apmaksai.
 • Lietojot kredītkarti, neizmantojiet visu kredītlimitu, jo pastāvīga kredītkaršu iztukšošana norāda uz jūsu finansiālajām problēmām un aizdevējiem varētu radīt aizdomas.
 • Ja esat kavējis maksājumu, taču vēlāk to veicies, daudz lielāku vērību pievērsiet turpmāko rēķinu apmaksai. Informācija par kavēto maksājumu, gan tik ātri neizzudīs, taču radīs pārliecību, ka esat labojies un progresējat, turklāt, apskatot kredītvēsturi, lielāko vērību pievērš jaunākajiem ierakstiem.
 • Ja kredītu noformēsiet bankā, un tā saņemšanai jums ir nepieciešamība uzspodrināt savu kredītvēsturi, vairākus mēnešus pirms kredīta pieteikšanas, izveidojiet savu krājkontu bankā, kurā esat nolēmis saņemt aizdevumu un veiciet tajā regulāras iemaksas. Šās solis bankas acīs liks jums izskatīties apdomīgākam un norādīs uz jūsu prasmēm apieties ar saviem finansiālajiem līdzekļiem.
 • Noformējot aizdevumu, kuru atmaksa notiek ar dalītiem ikmēneša maksājumiem, veiciet atmaksas un ienākumu saņemšanas datumu saskaņošanu, tādā veidā izvairoties no situācijām, kurās kredīta atmaksai nepietiek līdzekļu.

Lasīt vairāk

Kas ir overdrafts?

overdrafts

Overdrafts ir samērā neliels īstermiņa aizdevums, kuru piešķir bankas, taču dažāda veida overdrafta analogi ir parādījušies arī nebanku aizdevēju piedāvājumu klāstā. Šī aizdevuma lielums, ir tieši saistīts ar jūsu darba algas apmēru, tāpēc aizdevums tiek ieskaitīts bankas kontā, uz kuru jūs darba devējs pārskaita jūsu ikmēneša darba algu.

Overdraftu varētu salīdzināt ar drošības spilvenu avārijas situācijai, jo jūs par šo aizdevumu varat aizmirst un to neizmantot līdz brīdim kad, rodas nopietnas finansiālas problēmas, kurās ar jūsu personīgajiem līdzekļiem ir par maz, vai tie vienkārši ir beigušies.

Jāpievērš uzmanība tam, ka Overdrafts ir īstermiņa aizdevums un tā atmaksa notiks automātiski, brīdī, kad jūsu kontā tiks ieskaitīta ikmēneša alga vai arī konkrētā mēneša datumā, par kuru iepriekš būsiet vienojies ar aizdevēju. Atmaksa un procentu maksājumi ir jāveic tikai par iztērēto aizdevuma daļu.

Konkrētā aizdevuma veida procentu likme (GPL), kā ierasts aizdevumiem ar īstu atmaksas termiņu, ir visai augsta, jeb 17% līdz 25% gadā, taču tā ir jāmaksā tikai par to aizdevuma daļu, kuru esat iztērējis. Ja overdaftā pieejamo naudas summu neesat tērējis, ne procenti, ne komisijas maksa par aizdevumu jums nav jāmaksā.

Noformējot overdraftu jums jāņem vērā tas, ka visi finansiālie līdzekļi, kas atrodas konkrētajā bankas kontā, kuram pievienots overdrafts un tiek ieskaitīta jūsu darba alga, kā arī jūsu naudas līdzekļi citos šīs bankas kontos, kalpos, kā nodrošinājums jeb finanšu ķīla par šo aizdevumu, līdz ar to, noformējot overdraftu jūs sniedzat atļauju bankai veikt naudas pārskaitījumus jūsu overdrafta saistību segšanai.

Continue Reading

Kas ir kredītu reģistrs un kā jums var noderēt tajā esošā informācija?

Kredītu reģistrs ir Latvijas Bankas pārvaldīta informācijas sistēma, kurā atrodamas ziņas par kredītu ņēmējiem, galvotājiem, kredīta atlikumu, kā arī par veiktajiem kredītinformācijas pieprasījumiem no citu dalībnieku puses.

Ziņas kredītu reģistrā tiek iegūtas no tā dalībniekiem, kas ir:

 • Kredītiestādes – visi uzņēmumi, kas sniedz ar kredītrisku saistītus finanšu pakalpojumus, izsniedz aizdevumus.
 • Komercsabiedrības, kurām ir tieša saistība ar kredītiestādēm,
 • Krājaizdevu sabiedrības
 • Apdrošinātāji un uzņēmumi, kas sniedz apdrošināšanas pakalpojumus
 • Valsts kapitālsabiedrības, kuras ievieš valsts attīstības un atbalsta programmas.

Kredītu reģistrā tiek apkopota informācija par ikvienu aizdevumu, kuru izsniedzis kāds no reģistra dalībniekiem. Kredītu reģistrā atrodamas ziņas par kredīta ņēmēju un galvotāju, kredīta ņemšanas laiku, tā apjomu un faktisko atlikumu, kā arī līguma noteikumu pārkāpumiem, kavētiem maksājumiem un parādsaistībām. Jāņem vērā, ka ziņas par kavētiem maksājumiem šajā reģistrā tiek ievietotas tad, ja maksājumu kavēts vairāk, kā 60 dienas un tā kopējā summa kopā ar soda procentiem ir lielāka par 150 EUR.

Ziņas reģistrā tiek regulāri atjaunotas, līdz ar to, ir vienmēr aktuālas.

Mūsdienu ekonomiskajā situācijā, kredītu reģistrā pieejamajiem datiem arvien lielāku uzmanību pievērš ne tikai bankas, bet arī nebanku aizdevēji un līzinga kompānijas. Šie dati palīdz izvairīties no riskantiem darījumiem un pasargā gan aizdevēju, gan arī pašu kredīta ņēmēju.

Lasīt vairāk

Kā saņemt ātro kredītu?

saņemt

Par to, kas ir ātrie kredīti, ir dzirdējusi lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju. Masu medijos pārraidītajās reklāmās tiek piedāvāta iespēja iegūt aizdevumu ar vienas no mobilā telefona nosūtītas, īsziņas jeb SMS palīdzību, taču kā un kur visizdevīgāk saņemt ātro kredītu?

Pastāv vairāki vedi ātrā kredīta saņemšanai. Lielākoties ātrā kredīta saņemšanas veids un vieta ir atkarīgi no jūsu izvēlētā aizdevēja, taču šī aizdevuma specifika nosaka, ka ātros kredītus var noformēt:

 • Internetā, aizdevēju mājas lapās vai citos portālos, kas ved uz tām – šo iespēju piedāvā katrs ātro kredītu izsniedzējs. noformējot aizdevumu internetā, jums nav jādodas uz klientu apkalpošanas centru tādā veidā patērējot gan savu laiku, gan līdzekļus, visas nepieciešamās darbības varat veikt atrodoties mājas vai jebkurā citā vietā, kur pieejams interneta pieslēgums.
 • Zvanot pa telefonu – aizdevēju mājas lapās ir atrodams tālruņa numurs, pa kuru sazvanoties ar kādu no operatoriem, iespējams noskaidrot jūs interesējošos jautājumus kā arī noformēt ātro kredītu.
 • Ar īsziņas, SMS palīdzību – aizdevuma saņemšanu ar SMS palīdzību piedāvā iela daļa kredītu izsniedzēju, taču jāatceras, ka ātrā kredīta noformēšana nosūtot SMS ir iespējama tikai tad, ja iepriekš esat reģistrējis savu profilu aizdevēja mājas lapā, precīzi norādot visu nepieciešamo informāciju.
 • Klientu apkalpošanas centrā – šī kredīta pieteikšana un noformēšana dodoties uz klientu apkalpošanas centru varētu būt izdevīga, tiem klientiem, kuri strādā vai dzīvo šo centru tuvumā. Apkalpošanas centu izvietojums atkarīgs no katra aizdevēja, tāpēc var gadīties, ka aizdevējs izvēlējies atvērt tikai vienu vienīgu šādu centru.

Latvijas Pasta nodaļās vai veikalu tīklu Maxima lielākajos veikalos – Daži no aizdevējiem ir sadarbojas ar šiem iepriekš minētajiem uzņēmumiem un piedāvā aizdevuma noformēšanu apvienot ar citām ikdienā svarīgām darbībām, tādā veidā izlaižot, klientu apkalpošanas centra vizīti.

Lasīt vairāk

Vairāk rakstu...